kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, oprocentowanie stałe, czy zmienne, co wybrać w 2021 roku?

W przypadku braku możliwości sfinansowania w całości zakupu lub budowy domu, wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Trzeba wobec tego dobrze przemyśleć swoją decyzję, aby potem jej nie żałować. Nie jest to zwykły kredyt bankowy, ale długoterminowe zobowiązanie na sporą kwotę. Każdy chciałby, aby jego kredyt był jak najtańszy, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na przejrzenie i porównanie dostępnych ofert. Wybierając kredyt hipoteczny, należy mieć na uwadze wiele istotnych kwestii, a jedną z nich jest oprocentowanie. Może być ono stałe lub zmienne. Pojawia się pytanie, które wybrać i dlaczego.

Jakie wybrać oprocentowanie podczas zaciągania kredytu hipotecznego?

Na koszt kredytu hipotecznego ma wpływ mnóstwo elementów, a jednym z nich jest oprocentowanie (zmienne lub stałe). Wiele osób decyduje się na oprocentowanie stałe ze względu na to, że pozwala to poznać całkowity koszt kredytu i wysokość rat już podczas zawierania umowy. Nie trzeba martwić się wahaniami na rynku dotyczącymi wzrostu i spadku stopy procentowej. Rata kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym będzie zawsze taka sama, ale ma to też pewne minusy. Jeśli stopa procentowa zmaleje, to niestety nie można liczyć na obniżenie wysokości raty. W zamian za to otrzymuje się gwarancję stabilności i większego poczucia bezpieczeństwa. Rozwiązanie to pozwala uchronić się przed koniecznością płacenia wyższej raty kredytu w momencie wzrostu wskaźnika WIBOR.

Oprocentowanie zmienne będzie dobrym wyborem dla osób, które są bardziej elastyczne i liczą na możliwość płacenia niższych rat niż zostało to ustalone w umowie podpisanej z bankiem w momencie spadku stopy procentowej. Trzeba jednak podjąć też ryzyko wzrostu stawki WIBOR, co przekłada się na konieczność poniesienia wyższych kosztów. W przypadku oprocentowania zmiennego trudniej jest zaplanować odmowy budżet, ale można jednocześnie liczyć na tańszy kredyt. Warto jednak mieć na uwadze to, że nawet w przypadku wybrania oprocentowania stałego, kredytodawca jest w stanie zamrozić je wyłącznie na pierwsze pięć lat. Tylko niektóre banki dają możliwość wydłużenia oferty z takim oprocentowaniem na kolejne pięć lat, oczywiście na nowych warunkach, które nie zawsze są równie korzystne, co poprzednie. Nie brakuje instytucji bankowych, które automatycznie zmieniają oprocentowanie stałe na zmienne po upływie pięciu lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie stałe czy zmienne, które wybrać?

Jeśli ktoś nie jest pewny, które oprocentowanie wybrać, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty, jakim jest doradca kredytowy. Można liczyć na fachowe doradztwo, wyjaśnienie zawiłych kwestii, rozwianie wątpliwości. Kredy hipoteczny to spore obciążenie, zobowiązanie na wiele lat i to opiewające na niemałą kwotę pieniędzy, dlatego wszystko musi być dobrze przemyślane. Zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami w umowie i mieć na uwadze swoje realne możliwości finansowe, aby uchronić się przed szeregiem nieprzyjemnych niespodzianek.